Liczba ludności w stolicy małopolski stale rośnie

Kraków to drugie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w Polsce. Liczba zameldowanych mieszkańców w czerwcu 2020 roku wyniosła 781 tys. zaś w całym województwie małopolskim mieszka niemal 3,5 mln osób. Według najnowszych danych gęstość zaludnienia osiągnęła 2389 os./km². Wzrost liczby mieszkańców to ogromny atut, gdyż pociąga to za sobą wzrost inwestycji oraz skutkuje dynamicznym rozwojem i postępującą modernizacją miasta.

Kraków zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miast w kraju. Jest to jednocześnie miasto akademickie, biznesowe i turystyczne. Przybywającym na studia oferuje atrakcyjne kierunki rozwoju, szukającym pracy dobrze płatne stanowiska pracy, a turystom liczne atrakcje.

Miasto akademickie

Miasto biznesowe

Miasto turystyczne

781 tys

Liczba zameldowanych mieszkańców

Sytuacja ekonomiczna mieszkańców Krakowa poprawia się

Sytuacja ekonomiczna mieszkańców polepsza się w szybkim tempie. Według danych GUS (listopad 2021) przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Krakowie wyniosło 7 253 zł brutto. To o ponad tysiąc złotych więcej niż średnia dla całej małopolski, a także aż o 12,3%. więcej niż przed rokiem i aż o 63% więcej niż wynosiła średnia krakowska w roku 2015.

Tak korzystna sytuacja ekonomiczna mieszkańców miasta sprawia, że to jedna z najbardziej atrakcyjnych pod kątem życia lokalizacji na mapie Polski. Polepszająca się jakość życia mieszkańców wpływa na rosnący popyt na inwestycje mieszkaniowe.

Źródło: GUS

Coraz więcej mieszkań oddanych do użytku w Krakowie

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Krakowie znajduje się niemal 417 tys. mieszkań. W pierwszym półroczu 2021 roku oddano do użytkowania 4,1 tys. mieszkań i wydano pozwolenia budowlane na powstanie kolejnych 5,5 tys. lokali mieszkalnych. To niemal 40% więcej wydanych pozwoleń na budowę niż w roku 2019 oraz 2020. W pierwszym półroczu 2021 roku rozpoczęto w Krakowie budowę 5,3 tys. mieszkań, z czego 4,6 tys. w ramach inwestycji deweloperskich.

Źródło: GUS
Średnia cena: 531 067 złŚredni metraż: 53,9 m2Średnia cena za mkw. 10 128 zł
źródło: RynekPierwotny.pl

W czasie pandemii ceny mieszkań w Krakowie mocno w górę

W 2020 na mieszkanie prosto od dewelopera na krakowskim rynku mieszkaniowym, trzeba było wydać 9 089 zł/mkw., co przekłada się na wzrost średniej stawki w ciągu roku o ponad 9%. W ciągu zaledwie jednego miesiąca, tzn. w marcu 2021 w porównaniu do lutego, średnia cena wzrosła o 257 zł/mkw. do poziomu 10 001 zł/mkw. Tym samym Kraków dołączył do ciągle elitarnego grona miast, gdzie średnie ceny metra kwadratowego są już wyrażane pięciocyfrowymi kwotami.

9 089 zł/mkw

2020

VS

10 001 zł/mkw

2021

Źródło: Otodom

Duże zainteresowanie mieszkaniami na Krowodrzy

Ulica Mazowiecka znajduje się w ścisłym centrum dzielnicy Krowodrza. To dzielnica o największym zagęszczeniu deweloperskich inwestycji. Wynika to z postrzegania tej dzielnicy jako najbardziej atrakcyjnej, pod względem stosunku ceny do lokalizacji*

*wg. raportu Krakowski rynek nieruchomości 2018
Szacunkowa liczba gości odwiedzających Kraków w latach 2005-2019*źródło: BIP Miasto Krakówhttps://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/258711/karta

Rośnie liczba turystów odwiedzających miasto

W 2021 roku Kraków odwiedziło 11,3 mln turystów z czego największą grupę - 10,385 mln stanowili turyści krajowi, a zagraniczni 0,915 mln.

Pomimo pandemii i niesprzyjających dla rynku turystycznego okoliczności, to właśnie w małopolsce odnotowano najwyższy wzrost liczby turystów w kwietniu i maju spośród wszystkich województw. Choć miasto nie wróciło jeszcze do swojej świetności, prognozy są optymistyczne. Znajduje to uzasadnienie w statystykach, gdyż w 2021 Kraków odwiedziło o ponad 3 mln turystów więcej niż w roku 2020, którzy wydali 5,5 mld złotych.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, Forum Turystyki, Małopolska Agencja Turystyczna

Idealna lokalizacja dla młodych, aktywnych osób

Nieruchomość zlokalizowana jest w pobliżu ważnych punktów na mapie Krakowa. To idealne miejsce dla młodych, aktywnych osób, które poszukują lokalizacji blisko centrum miasta z dobrym dojazdem do pracy. Mazowiecka 115 znajduje się w bliskiej odległości od centrum biurowego Biprostal (450m), licznych biurowców na ul. Armii Krajowej, wydziałów szkół wyższych oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wygodny obiekt
dla rodzin z dziećmi

Budynek stanowi także atrakcyjną lokalizację dla rodzin z dziećmi. W dzielnicy Krowodrza znajduje się aż 16 publicznych i 21 niepublicznych przedszkoli, a także szkoły podstawowe i licea. Lokalizacja w centrum miasta i dobre połączenie komunikacją miejską w inne rejony Krakowa znacznie ułatwia dotarcie także do placówek zlokalizowanych w innych dzielnicach.

Wysoki standard
inwestycji

Mazowiecka 115 to inwestycja, w której starannie dopracowany jest każdy, najdrobniejszy detal. Estetyka i dokładność wykończenia to cechy szczególne obiektu. Budynek został rzetelnie zaplanowany i zrealizowany z dbałością o detale, które mają ogromne znaczenie dla świadomych i wymagających nabywców.

Unikalny design
i charakter obiektu

Prostota i klasyczna elegancja to niewątpliwe atuty Mazowieckiej 115. Duża ilość przeszkleń, ceglane elementy, proste linie i wykończenia tworzą spójną, nienachalną koncepcję wizualną, która zgrabnie wpisuje się w otoczenie. Mazowiecka 115 to nowoczesna koncepcja architektoniczna, która dzięki czterem odrębnym segmentom fasady przywodzi na myśl pierzeje dostojnych kamienic Starego Miasta.

Biuro sprzedaży

ul. Głowackiego 60
30-086 Kraków

kontakt@mazowiecka115.plGodziny pracy:poniedziałek - piątek:
9.00-17.00
Zapraszamy również do umówienia
innego, dogodnego dla Państwa
terminu spotkania.
+48 531 553 839klaudia@mazowiecka115.pl

Skontaktuj się z nami

Poznaj swój nowy dom